healthy_eating

In a word, no. I know some of you may not agree, but let me explain. Eating healthy does not always have to cost more, but it also depends on where you shop and what you buy. From my experience, eating healthy can actually cost about the same as eating non-healthy food.

There have been plenty of times when I’ve heard people say, “Healthy food is too expensive! I just don’t have that kind of money.” To me, that’s an excuse. I know this because I’ve used this line many times before.

Sure, I can buy a TV dinner for $3 a box, but for approximately the same price, I can also make a delicious salad. Hmmm…but what about the following night? Do I really want to spend time baking fish and grilling veggies at home, or should I just pay $20 for take-out?

Maybe it’s not so much the price that makes non-healthy food alluring but simply because people have cravings for it, and they appreciate the convenience it provides. We can’t just immediately conclude that healthy food is more expensive and turn to junk food because it’s supposedly “cheaper”.

Now of course, I understand that this is also dependent on where you live. There are some stores that don’t carry certain items, and the specialty stores that do carry them have higher prices. But even if there aren’t supermarkets around you that carry a wide array of healthy foods, you can still make purchases that support a better diet.

At the beginning of the year, I made a commitment to be more active and eat healthier. I wasn’t eating a ton of junk to begin with, but I definitely could have been making better choices. Buying non-healthy food was bad for both my wallet and my waistline. I’ve since changed my diet and have lost weight, feel more energized, and am saving money! My biggest problem was eating out all of the time, sometimes up to 8 meals (5 lunches, 3 dinners) per week! Preparing food at home is often cheaper, and in my case, much healthier.

Above everything else, the worst consequence of eating junk food regularly is that you will likely pack on pounds and increase your risk of developing weight-related health problems. Health costs associated with obesity are crazy high, so yes….maybe you’ll be paying more for a few bundles of kale versus a big pack of jumbo hot dogs, but in the long run, you can save money AND improve your health by eating healthy!